poniedziałek, 24 września 2012

Tłumaczu, a niech cię...!

W tle - pocztówka z Brokeback Mountain

W tym tygodniu oddalimy się na chwilę od dominujących ostatnio na blogu fantastycznych klimatów i wrócimy do szarej, brutalnej rzeczywistości - choć osadzonej w wyjątkowo korzystnych okolicznościach przyrody. Dziś w Facepalmiarni słynna Tajemnica Brokeback Mountain - film, który zapadł mi w pamięć z dość nietypowych powodów.

Tajemnicy Brokeback Mountain nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, tradycyjnie przywołam jednak kontekst dla cytatu, który pojawi się wkrótce. Grany przez Heatha Ledgera Ennis trzyma w szafie pamiątkę po swoim zmarłym kochanku, Jacku (w tej roli Jake Gyllenhall) - jego koszulę z czasów, gdy razem wypasali owce na malowniczych wzgórzach Wyoming. Zapewne wszyscy, którzy widzieli film, pamiętają końcową scenę filmu - Ennis otwiera szafę, przygląda się koszuli, zapina jej guzik i mówi...

No właśnie.

Tajemnica Brokeback Mountain


Jack, I swear...

Jack, a niech cię...!

Takie właśnie tłumaczenie usłyszałam w TVN, gdzie oglądałam film kilka lat temu; na szczęście lektor nie zagłusza zupełnie oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Jak wiadomo, swear może oznaczać zarówno przysięgać, jak i przeklinać, a I swear bywa również wyrażeniem irytacji - i zdawać by się mogło, że tłumacz skłonił się tu raczej ku tej ostatniej wersji. Nic dziwnego: też bym się zdenerwowała, gdyby umarł mi facet!

Trudno jednak uzasadnić to tłumaczenie, mając do dyspozycji opowiadanie Annie Proulx, na podstawie którego powstał film.

"Jack, I swear -- " he said, though Jack had never asked him to swear anything and was himself not the swearing kind.

— Jack, przysięgam... — zaczął, chociaż Jack nigdy nie prosił go o żadne przysięgi, a i sam też nie należał do tych, co je składają.

Powyższy fragment pochodzi z polskiego wydania opowiadania w przekładzie Konrada Majchrzaka, które pojawiło się w księgarniach w okolicach premiery filmu. Nawet bez tłumaczenia bez problemu można jednak rozszyfrować znaczenie słów I swear - oryginalna wersja Tajemnicy Brokeback Mountain rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Przeglądając ostatnio gazetę z programem zauważyłam, że powtórkę filmu wyemitowała ostatnio konkurencyjna stacja. Ciekawe, co tym razem Ennis ma do przekazania koszuli Jacka...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz